Sa oled siin

Kaitseministeeriumi hoone

Mart Kalm, Eesti 20. sajandi arhitektuur. Tallinn 2002
Kristjan Luts (koostaja), Eesti sõjaajaloo teejuht. Tallinn 2010

Aadressil Sakala 1 asuv kaitseministeeriumi hoone ehitati algselt ohvitseride keskkogu jaoks tollase Väike-Pärnu maantee ja Kaupmehe tänava nurgale, kus enne seda asusid puust ühe- ja kahekorruselised elumajad.

Eravalduses olnud krundid omandas sõjaministeerium 1936. aastal
172 000 krooni eest. Peale ohvitseride keskkogu kasiino ja sõjamuuseumi ruumide plaaniti sellesse hoonesse teha ka pidusaal ning sõjaministri ja sõjavägede ülemjuhataja ametikorter.

Ehitamist alustati 1939. aasta kevadel arhitekt Edgar Johan Kuusiku projekti järgi. Ühtlasi on see ainus Edgar Kuusiku nn võimsa eklektika rühma projekteeritud maja, mis valmis ehitati. Kaks teist Kuusiku rühma kavandatud hoonet – Tallinna uus raekoda ja kunstimuuseum – ei valminudki.

1940. aasta riigipöörde järel suunas Johannes Vares-Barbaruse valitsus annetuste teel vabadussamba ehituse tarvis kogutud raha hoopis kõnesoleva hoone ehitusse.

Maja sai lõplikult valmis alles 1947. aastal Edgar Kuusiku enda tehtud muudatuste alusel ja Töötava Rahva Kultuurihoone nime all. Nii jäid ära aknasambad, mis olevat Saksa okupatsiooni ajal ehitusplatsilt lihtsalt ära varastatud. Rikkalik dekoor kujundati ümber nõukogulikuks: väeosade sümboolikaga kimpude asemele tuli katuseservale hoopis Nõukogude sümboolika. Kunstiajaloolased on selle näitel osutanud, et Kuusiku nn võimsa eklektika rühm asus lähedal stalinistlikule stiilile. Sõjaväearhitektuuri kohta peetakse seda hoonet aga üllatavalt rõõmsameelseks.

Nõukogude ajal asus hoones valdavalt poliitharidusmaja (rahvasuus tuntud ka vana Sakala keskusena) ning ajutiselt ka teisi asutusi.

Kaitseministeeriumi hoone

Taasiseseisvumise järel tegutsesid hoones rendipindadel mitmed firmad,  teiste hulgas näiteks üks tollaseid pisipanku Estexpank. Panga rahahoidlat sai kasutada hiljem salastatud dokumentide hoidmiseks.

1990. aastal anti osa majast ajutiselt Vanalinnastuudio käsutusse, 2004. aastal sai Vanalinnastuudiost teater NO99 (aadressiga Sakala 3).

Kaitseministeerium kolis Sakala 1 hoonesse 1995. aasta sügisel. Esialgu asus seal ka tollase kaitsejõudude peastaabi välissuhete osakond.

Hoone on 1997. aastal kultuuriministri määrusega tunnistatud kultuurimälestiseks ja kantud kultuurimälestiste registrisse.

 

Viimati uuendatud: 1. August 2014