Kaitsetööstuspark

Riigi eriplaneeringute kohta saab saab lisainfot SIIT.

 

Kaitsetööstuspark

Planeeringu asukoha eelvaliku lähteseisukohtade ja mõjude hindamise (sh KSH) programmi avalikustamine

Kaitsetööstuspargi riigi eriplaneeringu asukoha eelvaliku lähteseisukohtade ja mõjude hindamise (sh keskkonnamõju strateegilise hindamise) programmi avalik väljapanek ja avalikud arutelud

Kaitseministeerium korraldab ajavahemikul 17.10.2024–15.11.2024 kaitsetööstuspargi riigi eriplaneeringu (REP) asukoha eelvaliku lähteseisukohtade (LS) ja mõjude hindamise (sh keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH)) programmi avaliku väljapaneku. Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada REP-i asukoha eelvaliku LS-de ja mõjude hindamise (sh KSH) programmi kohta arvamust ning esitada ettepanekuid.

Vabariigi Valitsus algatas 15.02.2024 korraldusega nr 40 kaitsetööstuspargi riigi eriplaneeringu ja KSH. REP-i eesmärk on planeerida kaitsetööstuspark laskemoona, lahingumoona, lõhkematerjali ja lõhkeaine tootmiseks ning selle toimimiseks vajalik taristu. REP-iga kavandatakse tööstuspargi täpne asukoht ning tingimused tööstuspargi baastaristu ja tootmisehitiste projekteerimiseks ja ehitamiseks.

REP-i koostamise korraldaja on Kaitseministeerium, tellja on Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus ning koostaja on OÜ Hendrikson & Ko.

REP-i planeeringuala hõlmab maa-alasid kolme kohaliku omavalitsuse üksuse territooriumil asuvas neljas planeeringualas: Ida-Viru maakonnas Lüganuse vallas (630 ha), Lääne maakonnas Lääne-Nigula vallas (150 ha) ja Pärnu maakonnas Pärnu linnas (3330 ha). Lüganuse valla territooriumil asub kaks REP-i planeeringuala: Varinurme külas asuv Põhja-Kiviõli põlevkivikarjääri planeeringuala ning Aidu külas ja Aidu-Liiva külas asuv Aidu karjääri planeeringuala. Lääne-Nigula valla territooriumil asub REP-i planeeringuala Piirsalu külas Kõuemaru, Tormimaru ja Tuulemaru kinnistutel. Pärnu linna territooriumil asub REP-i planeeringuala Ermistu küla Audru metskond 20 kinnistul ja Kõima küla Audru metskond 52 kinnistul.

Planeeringuala suurus kokku on ligikaudu 4110 ha. Kaitsetööstuspargi kavandatav suurus on ligikaudu 100 ha. Eesmärgiks on leida kaitsetööstuspargile üks asukoht nelja planeeringuala piires, kuid REP-i ja KSH käigus selgub, kas lõhkeaine tootmine ja laskemoona tootmine saavad toimuda ühes asukohas või on lõhkeaine tootmiseks vajalik leida teine asukoht.

Asukoha eelvaliku LS-d ja mõjude hindamise (sh KSH) programm määratleb planeeringu eesmärgi ning annab ülevaate üldistest põhimõtetest, millest planeerimisprotsessis lähtuda. Selles kirjeldatakse peamised lahendatavad ülesanded, kaardistatakse esmased vajalikud uuringud ning määratletakse eeldatavad mõjud, mis kaitsetööstuspargi rajamisega kaasneda võivad. Kavandataval tegevusel riigipiiri ülene keskkonnamõju puudub.

LS-de ja mõjude hindamise (sh KSH) programmiga saab tutvuda avaliku väljapaneku ajal (alates 17.10.2024) Kaitseministeeriumi kodulehel https://kaitseministeerium.ee/et/planeeringud/kaitsetoostuspark ning Pärnu linna, Lääne-Nigula valla ja Lüganuse valla kodulehtedel või paberkandjal alljärgnevates asutustes  nende lahtiolekuaegadel:

  • Pärnu Linnavalitsus (Suur-Sepa 16, Pärnu linn);
  • Pärnu linna Audru osavallakeskus (Pärna allee 7, Audru alevik);
  • Pärnu linna Tõstamaa osavallakeskus (Sadama tee 2, Tõstamaa alevik);
  • Lääne-Nigula Vallavalitsus (Haapsalu mnt 6, Taebla alevik);
  • Lääne-Nigula valla Risti osavallakeskus (Tallinna mnt 4, Risti alevik);
  • Lüganuse Vallavalitsus (Keskpuiestee 20 Kiviõli linn);
  • Maidla rahvamaja (Maidla tee 56, Savala küla).

Avaliku väljapaneku vältel saab LS-de ja mõjude hindamise (sh KSH) programmi kohta esitada kirjalikke arvamusi ja ettepanekuid  kuni 15.11.2024 aadressil [email protected] või Kaitseministeerium, Sakala 1, Tallinn 15094.

Avalikud arutelud


Avalikel aruteludel tutvustatakse avalikustatud materjale, esitatud ettepanekuid ja Kaitseministeeriumi seisukohti esitatud ettepanekute kohta. Toimub arutelu ja küsimustele vastamine. Avalikud arutelud toimuvad:

  • Pärnu Keskraamatukogus (Akadeemia tn 3, Pärnu linn) 03.12.2024 kell 13.00;
  • Pärnu linna Audru osavallakeskuses (Pärna allee 7, Audru alevik) 03.12.2024 kell 16.00;
  • Tõstamaa rahvamajas (Varbla mnt 3, Tõstamaa alevik) 03.12.2024 kell 19.00;
  • Lääne-Nigula Vallavalitsuses (Haapsalu mnt 6, Taebla alevik) 04.12.2024 kell 15.00;
  • Piirsalu rahvamajas (Piirsalu küla Selts; Seltsimaja, Piirsalu küla) 04.12.2024 kell 18.00;
  • Lüganuse Vallavalitsuses (Keskpuiestee 20 Kiviõli linn) 05.12.2024 kell 14.30;
  • Maidla rahvamajas (Maidla tee 56, Savala küla) 05.12.2024 kell 17.00.
Materjalid
Lisainfo: Priit Alekask, planeeringute ja riigikaitseliste ehitiste töövõime projektijuht; telefon 5387 1440, e-post [email protected]

Kutse konsultatsioonile kaitsetööstuspargi teemal

Kaitseministeerium ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) arendavad välja kaitsetööstuspargi laskemoona, lahingumoona, nende komponentide ja lõhkeaine tootmiseks.

Kaitseministeerium ja RKIK kutsuvad ettevõtteid konsultatsioonile kaitsetööstuspargi teemal. Konsultatsiooniperiood kestab 14.10.2024 kuni 22.11.2024. Pärast konsultatsiooniperioodi korraldab RKIK 2025. aasta alguses valikpakkumise kaitsetööstuspargi kasutamiseks.

Individuaalse konsultatsiooni käigus tutvustatakse ettevõttele kaitsetööstuspargi projekti, selle ajaraami ning tingimusi tööstuspargi kasutamiseks.

Konsultatsioonil osalemiseks ja täpsustavateks küsimusteks palun võtta ühendust Kaitseministeeriumiga: kaitsetööstuse arendamise erinõunik Indrek Sirp, tel: 717 0140, e-post: [email protected].

Planeeringu algatamise otsus

Kaitsetööstuspargi riigi eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamine

Vabariigi Valitsus algatas 15.02.2024 korraldusega nr 40 kaitsetööstuspargi riigi eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH). Riigi eriplaneeringu koostamist ja KSH läbiviimist korraldab Kaitseministeerium.Riigi eriplaneeringu eesmärk on planeerida kaitsetööstuspark laskemoona, lahingumoona, lõhkematerjali ja lõhkeaine tootmiseks ning selle toimimiseks vajalik taristu. Riigi eriplaneeringuga kavandatakse tööstuspargi täpne asukoht ning tingimused tööstuspargi baastaristu ja tootmisrajatiste projekteerimiseks ja ehitamiseks.

Riigi eriplaneeringu planeeringuala hõlmab maa-alasid kolme kohaliku omavalitsuse üksuse territooriumil asuvas neljas planeeringualas: Ida-Viru maakonnas Lüganuse vallas (6,3 ruutkilomeetrit), Lääne maakonnas Lääne-Nigula vallas (1,5 ruutkilomeetrit) ja Pärnu maakonnas Pärnu linnas (33,3 ruutkilomeetrit). Planeeringuala suurus on ligikaudu 41,1 ruutkilomeetrit. Kaitsetööstuspargi suurus on eelduslikult 0,5-1 ruutkilomeetrit. Planeeringuala asukohad ja piirid on esitatud Vabariigi Valitsuse korralduse nr 40 lisas. Eesmärgiks on leida kaitsetööstuspargile üks asukoht nelja planeeringuala piires, kuid riigi eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise käigus selgub, kas lõhkeaine tootmine ja laskemoona tootmine saavad toimuda ühes asukohas või on lõhkeaine tootmiseks vajalik leida teine asukoht.

Riigi eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamise otsusega ja lisatud materjalidega on võimalik tutvuda ka Kaitseministeeriumis aadressil Sakala 1, Tallinn. Kaitseministeeriumis dokumentidega tutvumisel palun edastage vastav soov aadressile: [email protected].

 

Viimati uuendatud: 29. November 2024