Sa oled siin

Transatlantilise kaitse edu alus: sõjaline strateegia Ukraina võidu ja Venemaa kaotuse saavutamiseks

1989. aastal sõnastas USA president George H. W. Bush visiooni „terviklikust, vabast ja rahus elavast“ Euroopast. Mõni kuu hiljem sillutas Berliini müüri langemine teed selle visiooni teostumisele. Mitmetele põlvkondadele tolle ajani võimatuks osutunud väljavaatest on nüüdseks arenenud sadade miljonite eurooplaste suurim edulugu. Praegu Ukrainas toimuv kujutab sellele Euroopa triumfile eksistentsiaalset ohtu.
 
Olukorras, kus Venemaa Föderatsioon jätkab raugematult oma pea kaks aastat kestnud jõhkrat sõda Ukrainas, on meeleheide kerge tekkima. Nii Venemaa Föderatsiooni tahe hävitustööd teha kui sõjalised ressursid näivad lõputud. Just sellist muljet Venemaa jätta soovibki, püüdes nii ukrainlastes ning Ukraina rahvusvahelistes toetajates esile kutsuda sünget ja alistumisele suunatud mõtteviisi.
 
Ärgem laskem end nii lihtsalt eksitada. Trumbid selles võitluses on tegelikult meie, transatlantilise kogukonna käes.
Sõda Ukrainas saab lõppeda Ukraina võidu ja Venemaa kaotusega. Korraldades paremini Euro-Atlandi kogukonna abi Ukrainale ja suurendades sõjalise toodangu mahte ning veendes ühtlasi Venemaad, et edu kurnamissõjas nõuaks idanaabritelt talumatult kõrget hinda, on Ukraina võit sõjas saavutatav kolme aastaga.
 
Uuendatud strateegia Ukraina relvajõudude väljaõppeks ja sõjaliseks varustamiseks võimaldaks luua Vene imperialismi alistamiseks vajalikud tingimused. Ukraina imetlusväärne võitlusvaim koos transatlantilise kogukonna konkurentsitute militaartehnoloogiliste eelist ja ressurssidega suudab Ukraina võidule viia oluliselt madalama hinnaga, kui nõuaksid sõja alternatiivsed tagajärjed.
 
Ukraina jaoks on kriitilise tähtsusega kiirendatud ja suurendatud investeeringud kaitsetööstusesse, mis kasvatavad ühtlasi ka NATO tõsiseltvõetavust, võimekust ja valmidust heidutuseks ja kaitseks Euro-Atlandi piirkonnas.
 
See sõjaline strateegia võiks sillutada teed uuele kestvale rahule ja tugevusele, mille osaks on taastatud ja täielikult iseseisev, sõltumatu ja vaba Ukraina – nii Euroopa Liidu kui NATO värske liige.
 
Venemaa Ukraina-vastase sõja lõpetamine Ukraina võidu ja Venemaa kaotusega on ainuvõimalik esimene samm selle eesmärgi suunas.
 
Viimati uuendatud: 6. Mai 2024