Sa oled siin

Balti riikide kaitseministrid tegid Ukrainale relvastuse saatmise osas ühisavalduse

21. Jaanuar 2022 - 18:15
Kaitseminister Kalle Laanet, Läti kaitseminister Artis Pabriks ja Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas. Foto: Elvita Smalake (Leedu kaitseministeerium; 21.12.2021)
Kaitseminister Kalle Laanet, Läti kaitseminister Artis Pabriks ja Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas. Foto: Elvita Smalake (Leedu kaitseministeerium; 21.12.2021)

Eesti kaitseminister Kalle Laanet, Läti kaitseminister Artis Pabriks ja Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas tegid täna Ukraina toetamiseks pressiavalduse, milles märgivad, et on Ühendriikidelt saanud vajalikud kooskõlastused relvastuse saatmiseks ning jätkavad koostööd, et relvastus kiiresti Ukrainasse toimetada.

„Ukraina hoiab täna eesliini, mis lahutab Euroopat sõjalisest konfliktist Venemaaga. Peame olema täpsed – sõda Ukrainas käib ka täna ja on oluline Ukrainat igakülgselt toetada, et nad suudaks agressorile vastu panna,“ ütles kaitseminister Laanet, kelle sõnul on tal hea meel, et Eesti on liitlastega konsulteerides jõudnud otsuseni annetada Ukrainale relvasüsteeme.

„Täna oleme jõudnud sinnani, et vajalikud kooskõlastused relvastuse saatmiseks Ameerika Ühendriikidelt on olemas. Relvaabiga näitame, et meie toetus ei väljendu ainult sõnades. Liitlased on ühtsed, aga alati on vaja neid, kes näitaksid initsiatiivi, Eesti on kindlasti üks neist riikidest,“ lisas Laanet.

Avalduse kohaselt annetab Eesti Ukrainale Javelin tankitõrje raketisüsteeme, Läti ja Leedu Stinger maa-õhk-tüüpi rakette ja lisaseadmeid, et tugevdada Ukraina iseseisvat kaitsevõimet. Balti riigid jätkavad koostööd, et relvastus kiiresti Ukrainasse toimetada. Samuti avaldavad kaitseministrid lootust, et Ukrainal ei teki kunagi vajadust relvasüsteeme reaalselt kasutada ja Venemaa muudab oma agressiivset hoiakut.

AVALDUSE TÄISTEKST


Eesti, Läti ja Leedu toetavad ühtselt Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust Venemaa jätkuva agressiooni tingimustes. Balti riigid jätkavad Ukraina toetamist mitte ainult diplomaatiliselt ja poliitiliselt, vaid panustavad ka Ukraina kaitsevõime tugevdamisse.

Seoses Venemaa suurenenud sõjalise survega nii Ukrainas kui selle ümber, on Balti riigid otsustanud vastata Ukraina soovidele ning anda täiendavat kaitsealast abi. See toetus suurendab veelgi Ukraina võimet kaitsta oma territooriumi ja elanikke Venemaa võimaliku agressiooni korral.

Ukraina kaitsevõime tugevdamist toetab Eesti Javelin tankitõrje raketisüsteemi rakettidega, Läti ja Leedu Stinger maa-õhk-tüüpi rakettide ja lisaseadmetega. Abi andmine järgneb Ameerika Ühendriikide valitsuse nõusolekule anda üle USA-s toodetud varustus Ukrainale.

Eesti, Läti ja Leedu koos liitlastega teevad koostööd Ukrainale julgeolekuabi kiireks üleandmiseks.

Loodame siiralt, et Ukrainal puudub vajadus selle varustuse kasutamiseks ning kutsume üles Venemaa Föderatsiooni lõpetama oma agressiivset ja vastutustundetut käitumist.

Lisainfo: [email protected]