Sa oled siin

Eesti ja Hispaania kaitseministrid arutasid Ämaris NATO ja Euroopa Liidu kaitsevalmidust

6. September 2023 - 19:56
Eesti ja Hispaania kaitseministrid arutasid Ämaris NATO ja Euroopa Liidu kaitsevalmidust
Eesti ja Hispaania kaitseministrid arutasid Ämaris NATO ja Euroopa Liidu kaitsevalmidust

Kaitseminister Hanno Pevkur võttis täna Ämari lennubaasis vastu oma Hispaania kolleegi Margarita Roblese, kes tuli külastama Eestis teenivaid Hispaania üksusi.

„Meil on väga hea meel hiljutise Hispaania otsuse üle pikendada keskmaa õhutõrjesüsteemi NASAMS üksuse rotatsiooni Eestisse ning et samaaegselt tagab Hispaania Ämarist ka Balti taeva turvalisust NATO õhuturbemissioonil,“ ütles kaitseminister Pevkur. „Täna oli hea võimalus kaitseminister Roblesega arutada, kuidas liitlastega ühiselt Vilniuses heaks kiidetud regionaalseid kaitseplaane ellu rakendada ning NATO ja Euroopa Liidu kaitsevalmiduse efektiivsust tagada. Me peame kaitseplaanid vägede ja võimetega täitma, et neid reaalselt ellu viia,“ lisas Pevkur.

Eesti ja Hispaania kaitseministrid arutasid koostöövõimalusi kahe riigi vahel Eesti diviisi raames. Pevkur rõhutas, et ka Vilniuses otsustatud uue rotatsioonilise õhukaitsemudeli vaatest on Eesti ja Hispaania sõjalisel koostööl väga head perspektiivid.

Arutati ka Venemaa agressioonisõda Ukrainas ning ministrid nõustusid, et käes on vastupealetungi kriitiline periood, mistõttu tuleb liitlastel sõjalist abi Ukrainasse koheselt suurendada.

Hispaanias Toledos toimunud Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumise äärealal leppisid kaitseministrid Margarita Robles ja Hanno Pevkur kokku Hispaania NASAMSi õhukaitsesüsteemide rotatsiooni pikendamise Eestis.

Hispaania sõjaline kohalolek Eestis hõlmab nii õhuturvet kui ka õhutõrjet. Hispaania NASAMS kontingendi suurus Eestis on umbes 100 inimest, üksus saabus Eestisse tänavu aprillis ning osales ka suurõppusel Kevadtorm.

Lisaks NASAMS kontingendile panustab Hispaania 1.augustist 1. detsembrini Ämarist Eurofighter tüüpi hävitajatega juba kolmandat korda NATO Balti õhuturbemissiooni.

Fotod: https://pildid.mil.ee/index.php?/category/62084

Lisainfo: [email protected]