Sa oled siin

Eesti ja Türgi kaitseministrid allkirjastavad kaitsetööstuste koostöökokkuleppe

18. Oktoober 2023 - 14:44
Eesti ja Türgi kaitseministrid allkirjastavad kaitsetööstuste koostöökokkuleppe
Eesti ja Türgi kaitseministrid allkirjastavad kaitsetööstuste koostöökokkuleppe

Täna kohtus kaitseminister Hanno Pevkur Tallinnas ühepäevasel visiidil viibiva Türgi kaitseminister Yaşar Güleriga, kellega kohtumisel arutati Eesti ja Türgi kahepoolset kaitsekoostööd ja arenguid NATOs. Türgi kaitseminister asetas ka pärja Vabadussõja võidusamba jalamile.

Pärastlõunal allkirjastavad Eesti ja Türgi kaitseministrid kaitsetööstuste koostöökokkuleppe ning ligikaudu 230 ratassoomuki hankelepingu.

„Täna sõlmitav ja ligikaudu 230 ratassoomukit hõlmav hange panustab otseselt Eesti julgeolekusse ja tugevdab meie häid suhteid veelgi. Türgi on meile väga oluline NATO liitlane, kellega kaitsealast koostööd soovime süvendada,“ ütles kaitseminister Pevkur.

Uued 4x4 ja 6x6 soomukid kohandatakse kaitseväe vajadustele ja nendega soomustatakse kaitseväe 2. jalaväebrigaad, samuti saab 4x4 soomukeid juurde ka 1. jalaväebrigaad. Esimene ratassoomuk jõuab Türgist Eestisse 2024. aasta lõpus ja kaitsevägi alustab kohe juhtide ja mehhaanikute koolitamisega, et tagada kõigi järgnevate tarnete kiire kasutuselevõtt. Eesti ja Türgi vaheline kaitsetööstuste koostöökokkulepe tagab soetatavate soomukite suhtes Türgi-poolse kvaliteedikontrolli, elutsükli ja väljaõppe.

„Türgi julgeolekus on kesksel kohal võitlus terrorismi vastu. Eesti jaoks on oluline NATO 360-kraadiline vaade julgeolekuohtudele ja me võtame tõsiselt ka lõuna suunalt lähtuvaid ohte. Seetõttu panustab Eesti märkimisväärselt välisoperatsioonidele,“ lisas Pevkur.

Türgi ja Eesti kaitseministrid nõustusid kohtumisel, et NATO regionaalsete plaanide vägedega täitmiseks tuleb pingutada ning täita praegused võimelüngad. Samuti leidsid mõlemad pooled, et vastavalt Vilniuse tippkohtumisel kokkulepitule ja praeguste Lähis-Idas toimuvate terrorirünnakute valguses, on vaja veelgi tugevdada ühist võitlust terrorismi vastu.

Türgi on NATO küberkaitsekoostöö keskuse liige alates 2015. aastast. NATO Balti õhuturbemissioonil osales Türgi 2006. aastal. Jaanuaris 2024 täitub 100 aastat diplomaatiliste suhete sõlmimisest Eesti ja Türgi vahel.

Fotod visiidist: Türgi kaitseministri visiit 18.10.23 | Kaitseväe pildigalerii (mil.ee)

Lisainfo: [email protected]