Sa oled siin

Eesti saadab Ukrainale snaiperrelvi ja erivarustust

16. Märts 2023 - 12:49
Eesti saadab Ukrainale snaiperrelvi ja erivarustust
Eesti saadab Ukrainale snaiperrelvi ja erivarustust

Valitsuse liikmed toetasid neljapäeval kaitseminister Hanno Pevkuri ettepanekut saata Ukrainale järjekordne sõjalise abi pakett, mis sel korral koosneb muuhulgas snaiperrelvadest ja eriüksuste varustusest.

„Eile arutasime koos liitlastega Ramsteini formaadis Ukraina abistamise hetkeseisu ja on selge, et Ukraina toetamisel kusagilt lisaaega võtta ei ole. Meie suur algatus on suunatud Euroopa Liidu ühisele miljoni suurtükimürsu hankimisele, ent jätkata tuleb ka väiksemate, täpselt sihitud abipakettidega. Sellest ka meie tänane otsus suunata seekordne abipakett, jätkuna eelmisele, just eriüksuste varustusele ning snaipritele,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Eesti uusim abipakett sisaldab poolautomaatseid vintpüsse, snaiperpüsse, sihikuid, binokleid, laskemoona, individuaal- ja erivarustust, patrullpaate ja soojuskaameraid. Lisaks annetatakse meditsiinivarustust. Kokku on sõjalise abi väärtus 494 300 eurot. Varustuse annetamisega ei kannata kaitseväe väljaõppe- ega sõjaajavõimed.

Eesti on andnud Ukrainale sõjalist abi ligi 400 miljoni euro väärtuses ehk enam kui 1% SKPst. Varasemalt on Eesti annetanud näiteks Javelin tankitõrje raketisüsteemi rakette, haubitsaid, tankitõrjemiine, tankitõrjegranaadiheitjaid, miinipildujaid, sõidukeid, sidetehnikat, meditsiinitarvikuid, isikukaitsevahendeid (kiivrid jm.) ja kuivtoidupakke. Koostöös Saksamaaga on Eesti Ukrainale annetanud kaks välihaiglat ja meditsiinitarbeid väärtuses ligi 15 miljonit eurot. Kolmanda välihaigla annetab Eesti Ukrainale koostöös Hollandi ja Norraga, kes toetasid projekti 7,8 miljoni euroga.

Annetatud varustuse plaanib kaitseministeerium esitada hüvitamiseks Euroopa rahurahastu kaudu, kust seniste otsuste põhjal saab Eesti tagasi 156 miljoni euro ulatuses hüvitist.

Lisainfo: [email protected]