Sa oled siin

Hispaania saadab aprillis Eestisse õhukaitsesüsteemi NASAMS

14. Veebruar 2023 - 17:21
Hispaania saadab aprillis Eestisse õhukaitsesüsteemi NASAMS
Hispaania saadab aprillis Eestisse õhukaitsesüsteemi NASAMS

Täna NATO kaitseministrite kohtumise äärealal kohtunud kaitseminister Hanno Pevkur ja Hispaania kaitseminister Margarita Robles leppisid kokku, et Hispaania saadab alates aprillist neljaks kuuks Eestisse NASAMS õhukaitsesüsteemi.

Kaitseminister Pevkuri sõnul on oluline, et kuniks Eesti enda õhukaitsesüsteemid kohale jõuavad, oleks meil olemas liitlaste tugi. „NATO idatiib on viimase aasta jooksul oluliselt musklit juurde saanud ning mul on hea meel, et arvestades vajadust täita kriitiline võimelünk Eesti keskmaa õhukaitses, saime Hispaaniaga kokkuleppele Eestisse maa-õhk tüüpi keskmaa õhukaitsesüsteemi NASAMS saatmiseks neljaks kuuks juba alates selle aasta aprillist,“ ütles Pevkur.

“See on hetkel lühiajaline lahendus, ent oleme juba ette valmistamas ka jätkusuutlikku lahendust. Selleks tegime koos Läti ja Leeduga NATOs ettepaneku, et Vilniuse tippkohtumiseks võiks NATOs olla kokku lepitud Balti õhuturbemissioonile sarnasel mudelil toimiv õhukaitse rotatsioonide mudel. Seega loodetavasti on ka järgnevad rotatsioonid koostöös liitlastega võimalikud,“ lisas kaitseminister Pevkur.

„Samuti on äärmiselt oluline, et tänu Hispaania NASAMSi üksuse Eestis viibimisele õpime keskmaa õhutõrjesüsteemi taktikalist juhtimist. Lisaks annab see Eesti kaitseväele ja õhuväele kogemuse keskmaa õhukaitsesüsteemi integreerimisest teistesse kaitsesüsteemidesse,“ lisas Pevkur. 

Eestisse paigutatava NASAMS üksuse eesmärk on Ämari lennubaasi kui strateegilise objekti kaitse. Üksus on kaitsevalmis ja paigutatakse Eestisse NATO Euroopa vägede ülemjuhataja korraldusel. Sarnane üksus on olemas ka Lätis, kaks süsteemi saavad olema omavahel seotud ja on osaks NATO idatiiva õhu- ja raketikaitsest.

Eesti enda õhukaitsesüsteemi hange on hetkel lõpufaasis ja eesmärgiks on hankelepingusse jõuda veel enne suve.

Lisainfo: [email protected]

Foto: Kaitseminister Hanno Pevkur ja Hispaania kaitseminister Margarita Robles