Sa oled siin

Kaitse-eelarvest jõudis Eesti majandusse rekordilised 265 miljonit eurot

15. September 2023 - 13:25
Rabasaare linnavõitluslinnaku avamine
Rabasaare linnavõitluslinnaku avamine

Sõjaline riigikaitse elavdab lisaks kaitsetööstusettevõtete toetamisele Eesti majandust tervikuna. 2022. aastal jõudis kaitseministeeriumi valitsemisala kaitseinvesteeringutest ja majanduskuludest tagasi Eesti majandusse 265,5 miljonit eurot ehk 53 protsenti.

Kogu kaitse-eelarve oli 2022. aastal 772 miljonit eurot, millest kaitseministeeriumi valitsemisala kaitseinvesteeringud ja majanduskulud olid kokku 498 miljonit eurot.

2021. aastal olid kaitseministeeriumi valitsemisala kaitseinvesteeringud ja majanduskulud kokku 328 miljonit eurot, millest 175,5 miljonit eurot jõudis tagasi Eesti majandusse.

„Kaitseministeeriumi eesmärk on suunata kaitse-eelarve vahendeid maksimaalselt üksuste varustamisse, et iga euro annaks tagasi kõige rohkem kaitsevõimet. Võrreldes 2021. aastaga on investeeringute ja kulude kasv 2022. aastal olnud märkimisväärsed 90 miljonit eurot ja selle tõttu panus Eesti majandusse suurem. Kaitseministeeriumile on väga oluline, et toetaksime lisaks kaitsetööstusele ka Eesti majandust tervikuna,“ sõnas kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Tiina Uudeberg.

Eesti ettevõtted on kindlates valdkondades kandvas rollis. Näiteks taristut arendasid ja ehitasid ning kinnisvara haldasid kodumaised pakkujad 97,4% ulatuses ehk 81 miljoni euro eest. 2022. aastal ehitati näiteks Taara tehnikapark, Rabasaare linnavõitluslinnak ja Jõhvi tegevväelaste kasarm.

„Üle kogu riigi paiknevad kaitseministeeriumi valitsemisala asutuste kinnistud annavad tööd paljudele kohalikele ettevõtetele ja inimestele,“ lisas Uudeberg.

Toitlustusest ja toidukaupadest telliti kohalikelt pakkujatelt 96,9% protsenti. Kaitseväe sööklatoit on valdavalt valmistatud Eesti ettevõtete pakutavast kohalikust toorainest.

„Kaitsetööstuse arendamisel soovime eraldi tähelepanu pöörata laskemoona ja relvastuse tootmisvõimekuse loomisele ning kõne all on kaitsetööstuspargi ja laskemoonatehase rajamine Eestisse. Me oleme aga huvitatud, et Eesti kaitsetööstus areneks ja ka Eesti ettevõtted saaks rohkem riigikaitsesse panustada,“ sõnas Uudeberg.

Kolme viimase aasta kaitseinvesteeringud ja majanduskulud olid pea 1,2 miljardit eurot. Eesti majandusse on sellest tagasi liikunud 647,9 miljonit eurot.

Lisainfo: [email protected]