Sa oled siin

Kaitseministeerium tunnustas missioonimedalitega Tapal teenivaid NATO lahingugrupi Ühendkuningriigi ja Prantsuse sõdureid

10. Juuni 2022 - 13:25
Kaitseministeerium tunnustas missioonimedalitega Tapal teenivaid NATO lahingugrupi Ühendkuningriigi ja Prantsuse sõdureid.
Kaitseministeerium tunnustas missioonimedalitega Tapal teenivaid NATO lahingugrupi Ühendkuningriigi ja Prantsuse sõdureid.

Täna, 10. juunil andis kaitseministeeriumi poliitika planeerimise osakonna juhataja Kristjan Mäe kaitseväe Tapa linnakus üle missioonimedalid NATO lahingugrupi Ühendkuningriigi kuningliku tankirügemendi ning Prantsuse 7. Alpi jäägripataljoni 3. kompanii sõduritele ja ohvitseridele.

„Oleme tänulikud oma liitlastele, kelle jätkuv ja suurenenud koosseisuga NATO lahingugrupi viibimine Eestis demonstreerib liitlassuhete ühtsust ja julgeoleku jagamatust olukorras, kus agressorriik Venemaa on ohuks kogu Euroopale,“ märkis kaitseministeeriumi poliitika planeerimise osakonna juhataja Kristjan Mäe.

„Oleme just edukalt läbinud suurõppuse „Siil 2022“, mis tugevdas veelgi meie koostööd ja koostegutsemise võimekust. Prantsuse, Ühendkuningriigi ja Taani üksuste panus on nii heidutuse kui ka kaitse rollis äärmiselt olulised,“ lisas ta.

„See medal sümboliseerib Prantsuse pühendumust ja sõjalist panust koos teiste liitlastega. See näitab meie solidaarsust liitlastele, eriti Eestile,“ sõnas Eestis viibiva Prantsuse kontingendi ülem kolonelleitnant Fabrice Bordais.

„Prantsusmaa on uhke, et oleme mitmete sadade sõdurite panustanud NATO lahingugruppi alates 2017. aasta märtsist. Ukraina invasiooni järel otsustasime selle aasta märtsis jätkata oma kohalolekut Eestis. Meie eesmärk on kaitsta oma liitlasi ning koos nendega tugevdada idatiiba,“ lisas kolonelleitnant Bordais.

Kuninglik tankirügemendi lahingugrupp lahkub peale üheksat kuud Eestis teenimist ning NATO idatiiva toetamist. Peaaegu sama pikalt teenis Eestis ka Prantsuse kompanii. Ühendkuningriigi üksuse Eestisse jäämist pikendati 2022. aasta veebruaris, kui Ühendkuningriigi peaminister teatas, et nad kahekordistavad oma kohalolekut Eestis teise lahingugrupi lisandumisega. Eestis oleku ajal osalesid sõdurid õppustel „Talvelaager“, „Iron Spear“, „Bold Axe“ ja „Siil 2022“. Samuti anti panus kogukonnaprojektidesse, näiteks abistati Tartu Raekoja platsi uisuväljaku ehitamist ja istutati Pärnus õunapuid. Lisaks sellele võõrustati NATO liitlaste võtmeliikmete visiite ajal, mil Eesti julgeolek on Euroopa naabrite jaoks ülimalt tähtis.

“Eesti jalaväebrigaadis teenimine on olnud tõeline privileeg. Oleme koos Eesti kaitseväe ning Taani ja Prantsuse kolleegidega saanud suurepäraseid kogemusi õppustelt, mis toimusid iga ilmaga, ning liikudes uutel maastikel,” tõdes Ühendkuningriigi kuningliku tankirügemendi ülem kolonelleitnant Simon Worth.

“See medal sümboliseerib üheksa kuud Eestis viibinud kuningliku tankirügemendi ohvitseride ja sõdurite sihikindlust ja vastupidavust. Kuigi mu sõdurid ootavad juba ärateenitud puhkust, tunneme Eestist lahkudes uhkust oma panuse üle ning oleme veendunud selle missiooni vajalikkuses,“ kinnitas kolonelleitnant Simon Worth.

NATO lahingugruppide juhtriigid Balti riikides on Ühendkuningriik, Kanada, Saksamaa ja Ameerika Ühendriigid. Lahingugrupid loodi Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas 2017. aastal.

Fotod: https://pildid.mil.ee/index.php?/category/61267

Lisainfo: [email protected]