Sa oled siin

Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm arutas Soomes reservvägede koostööd

17. Juuni 2021 - 8:56
 Soome Kaitseministeeriumi kantsler Jukka Juusti ja Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm. Foto: Soome Kaitseministeerium
Soome Kaitseministeeriumi kantsler Jukka Juusti ja Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm. Foto: Soome Kaitseministeerium

Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm viibis esimesel välisvisiidil Soome, kus ta kohtus Soome ametivenna Jukka Juusti ja kaitsevähe juhataja kindral Timo Kivineniga. Kohtumisel arutati võimalusi, kuidas parendada reservarmeede kohta käiva oskusteabe vahetamist ning teha aktiivsemat koostööd reservüksuste hindamise valdkonnas. Samuti räägiti ühistest kaitsealastest tegevustest Läänemerel, nende võimendamisest ning regiooni julgeolekuolukorrast.

“Eestil ja Soomel on unikaalne ekspertiis reservväe loomisel ja rakendamisel. Meie riikide reservarmee süsteem on maailmas unikaalne ning leppisime kokku, et tihendame selles valdkonnas koostööd,“ ütles kantsler Salm.

Soomlased andsid visiidi ajal kantsler Salmile ka põhjaliku ülevaate oma kaitsejõududest ning praegusest julgeoleku olukorrast läbi põhjanaabri vaatevinkli.

“Paikneme Läänemere keskkonnas, meil on ühine arusaam julgeolekuohtudest ja ka sarnased riigikaitse alused ning ülesehitus. Soomelt on meil nii mitmeski asjas hea eeskuju võtta ning sarnasuste tõttu on meil hea ennast nendega ka võrrelda,” lisas Salm.

Visiidil otsiti võimalusi Läänemerel koos tehtavate kaitsetegevuste võimendamiseks ning arutati ohtude üle, mis regiooni mõjutavad, sh sai põhjalikku tähelepanu Venemaa suurõppusest Zapad 2021. Kantslerid kinnitasid, et mõlemad riigid jälgivad tähelepanelikult nii ettevalmistusi kui ka õppuste kulgu.

Eesti ja Soome kaitsekoostöö on viimastel aastatel märgatavalt tihenenud, eriti ühishangete ja võimearenduse valdkonnas. Koos on hangitud näiteks radareid ja liikursuurtükke K9 Kõu ning regulaarselt osaletakse üksteise õppustel. Kantslerid kinnitasid, et riikide kaitsevägede võimekuse tõstmiseks on regionaalne koostöö ka edaspidi väga kasulik.

Kaitsealast koostööd tehakse ka rahvusvahelistes formaatides – sarnaste julgeolekuhuvide eest seistakse Euroopa Liidus, kuid ka Ühendkuningriigi poolt juhitavas Ühendekspeditsiooniväe formaadis ja Põhja-Euroopa riike ühendavas Põhjala Grupis.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee