Sa oled siin

Kaitseminister Jüri Luige avaldus

29. Juuli 2020 - 19:52
Kaitseminister Jüri Luik.
Kaitseminister Jüri Luik.

Eesti hindab väga kõrgelt Ameerika Ühendriikide ja teiste liitlaste panust Läänemere regiooni julgeolekusse. Tihe koostöö NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamiseks jätkub, meie liitlaste kohalolek Balti riikides ja Poolas NATO lahingugruppide ja õhuturbe näol on kindel ja äärmiselt väärtuslik.

USA sõjaline kohalolek on Euroopa julgeoleku ja transatlantiliste suhete nurgakivi. USA püsivalt Euroopas paiknevate üksuste vähendamise kavatsus ei ole positiivne areng. Samas on alates  2014. aastast taas suurenenud USA sõjaline kohalolek ja mitme miljardilised investeeringud Euroopasse on olnud võtmetähtsusega Venemaa heidutamisel ja on seda ka edaspidi.

Ka võimalike ümberpaigutamiste järgselt jäävad Euroopasse kümned tuhanded USA relvajõudude liikmed, USA tipptehnoloogilised relvasüsteemid ja rasketehnika, eelpaigutatud varustus ning USA tuumarelvad. Lisaks, nagu kaitseminister Mark Esper oma pöördumises välja tõi, kavatseb USA edaspidi rohkem üksusi roteerida Ida-Euroopasse, sh nimetas Esper eraldi Poolat ja Balti riike. USA sõjaväelaste ümber paigutamine on igal juhul põhjalik protsess, mille planeerimine ja elluviimine võtab aega ning midagi ei juhtu üleöö.

USA kohalolek meie regioonis on ainuüksi viimaste kuude jooksul ja vaatamata COVID-19-le olnud märkimisväärne. Eesti õhuruumis on koostöö harjutusi käinud tegemas USA strateegilised pommitajad ning juuni alguses toimus Läänemerel USA juhitud mereväe suurõppus BALTOPS. Sel suvel on Ämari lennubaasis võõrustatud USA õhuväe mehitamata lennuvahendeid MQ-9 Reaper.

USA toetab jätkuvalt ka Eesti kaitsetaristu ja võimeelementide ülesehitamist. Oleme USA poolt antavat julgeolekuabi investeerinud erinevate taristuprojektide elluviimiseks (nt Ämari lennubaasi moderniseerimine), võimeelementide ülesehitamiseks ning laskemoonavarude täiendamiseks. Samuti saabus USA antava julgeolekuabi raames Eestisse järjekordne partii Javelin rakette.

Oluline on USA plaan lähendada USA vägede ja NATO vägede staape, mis tähendab Euroopas paiknevate Ameerika vägede tihedamat integreerimist NATO-ga.

Eesti teeb endast oleneva, et liitlassuhteid veelgi tihendada ja jätkab USA-ga kaitseteemalisi konsultatsioone nii õppuste kui sõjalise kohaloleku teemadel nii Tallinnas, Washingtonis kui Brüsselis.

Jüri Luik
Kaitseminister