Sa oled siin

Kaitseminister Kalle Laanet: "Aitäh veteranid ja head veteranipäeva!"

23. Aprill 2021 - 8:55
Anname au!
Anname au!

Austatud veteranid!

Sinilill on talveunest ärkava looduse ja saabuva kevade üks ilusamaid ja tuntumaid sümboleid. Eesti elanikud kannavad uhkusega sinilille märke teie auks terve aprillikuu, meenutades teie hindamatut panust meie riigi julgeoleku ja sõjalise kaitse tagamisel. Armsaks saanud sinilille märk sümboliseerib ühtlasi Eesti järjepidevust ja kestvust – meie rahvusvärve, Vabadussõja kangelasi, kes läksid lahingusse lauluga “Enne veel kui tõuseb päikene” ning tänaseid ja homseid vapraid kaitseväelasi ja kaitseliitlasi, kellele Eesti rahvas toetub igas olukorras.

Me langetame täna pea nende võitlejate mälestuseks, kes Eesti riiklust ja vabadust kaitstes andsid oma kalleima vara, oma elu. Kogu Eesti on igavesti tänulik neile ja nende peredele, keda riik peab meeles ja toetab. Me austame ja toetame samuti neid kaitseväelasi, mehi ja naisi, kes on saanud püsivaid tervisekahjustusi oma kohustuste täitmisel. Väga paljud neist –üle poole – on tervenenud ja me anname endast parima, et paranenute arv kasvaks.

Kallid veteranid!

Tuhanded kaitseväelased ja kaitseliitlased on osalenud rahvusvahelistel rahuvalve operatsioonidel alates 1995. aastast. Kümned rotatsioonid kompanii, rühma või väiksemate spetsialiseeritud üksuste osalusel vaheldusid karmides oludes – näiteks Bagdadis ja Helmandi provintsis- ning väga laias geograafilises piirkonnas Balkani poolsaare, Afganistani ja Iraagi, India ookeani ning Kesk-Aafrika Vabariigi ja Mali vahel.

Kaitsevägi on tugevam kui kunagi varem, sest teie – veteranid – tõite ja toote jätkuvalt koju hindamatuid oskusi ja kogemusi välismissioonidelt. Osalemine rahvusvahelistes operatsioonides NATO, Euroopa Liidu ja ÜRO egiidi all või muus formaadis, näiteks koos Prantsusmaa ja teiste liitlastega Malis, tugevdab igati Eesti suhteid NATO ja Euroopa Liidu liikmetega. Liitlaste julgeolek on jagamatu. Me seisame koos Euroopat ähvardavate ohtude vastu nii ida kui lõuna suunal.

Head veteranid!

Me tähistame veteranipäeva teist korda Covid-19 pandeemia tingimustes, mis ei võimalda korraldada avalikke üritusi. Ma väga loodan, et teie auks toimuvad tuleval aastal traditsioonilised kontserdid, kuhu saame taas ühiselt kokku tulla. Kuid usun, et täna võin koos teiega tunnustada ja tänada ka neid vormikandjaid, kes vastutavad meie siseturvalisuse eest ning kellele viimane aasta on olnud eriliselt väljakutsete rohke.

Me peame samas harjuma mõttega, et pandeemiajärgne maailm – kui sellisest terminist saab tulevikus rääkida - on teistsugune. Karmistuvad julgeolekuohud on olemuslikult paljuski endised, kuid poliitiline, majanduslik ja olmeline keskkond muutub iga päevaga. Kohanemine on meie edu võti.

Peale kasvavad põlvkonnad võtavad teilt eeskuju. Teid – veterane – on täna umbes kolm tuhat, kuid teie arv ja kvaliteet kasvab, sest tulevad uued missioonid ning värsked teadmised ja kogemused. Kaitseväe teenistuses ja reservis ning Kaitseliidus tegutsevad veteranid on ja jäävad Eesti kaitsjate tuumikuks.

Austatud veteranid!

Täna on ka jüripäev, mis märkis eesti rahvakalendris kevade ja kevadtööde algust. Ma loodan, et vaktsineerimine toob oodatud leevendust ning me saame järk-järgult oma igapäevase elu ja töö juurde tagasi pöörduda, nii palju kui võimalik pandeemiaeelsel moel. 

Soovin teile ja teie peredele tänase päeva puhul palju õnne.

Aitäh teile!