Sa oled siin

Kaitseminister Laanet ÜRO asepeasekretärile: Eesti panustab aktiivselt rahvusvahelisse julgeolekusse

18. Juuni 2021 - 9:50
Eesti rahuvalvajad Liibanonis
Eesti rahuvalvajad Liibanonis

Eile õhtul videokõne vahendusel toimunud vestlusel arutasid kaitseminister Kalle Laanet ja ÜRO asepeasekretär Jean-Pierre Lacroix võimaluste üle, kuidas Eesti panust ÜRO-s veelgi suurendada. Samuti räägiti Eesti eesistumisest ÜRO julgeolekunõukogus ja koostööst rahvusvahelistel operatsioonidel.

„Olukorras, kus ÜRO mängib rahvusvahelise julgeoleku tagajana jätkuvalt keskset rolli, on hea tõdeda, et Eesti panus ÜRO tegevustesse on aastatega üha suurenenud. Eesti kannab julgeolekunõukogu mittealalise liikme ning sel kuul ka eesistujana suurt vastutust,“ ütles Kaitseminister Kalle Laanet.

Vestlusel käsitleti ka ÜRO, EL ja Prantsusmaa juhitava rahvusvahelise koalitsiooni koostööd Mali operatsioonidel ning hiljutisi murettekitavaid arenguid, mis Saheli piirkonna julgeolekut mõjutavad.

„Malis panustame kahe staabiohvitseriga ÜRO MINUSMA missioonile, kuid lisaks osaleb Eesti kaitsevägi seal koostöös Prantsusmaaga meie suurimatel välisoperatsioonidel Barkhane ja Takuba,“ täpsustas Laanet. MINUSMA-sse panustab Eesti juba 2013. aastast.

„Jälgime hoolikalt Mali habrast julgeoleku- ja poliitilist olukorda. Oleme koos liitlastega väljendanud oma ootust, et Malis tuleksid võimule õiguspäraselt ja vastavalt üleminekuperioodi kokkulepetele valitud juhid,“ lisas Laanet.

Minister Laanet ja ÜRO asepeasekretär Lacroix arutasid ÜRO prioriteete rahuvalve tugevdamisel ja kaasajastamisel. Näiteks tehakse pingutusi ÜRO missioonidel osalevate rahuvalvajate julgeoleku tõhusamaks tagamiseks ja rahuvalves digitaalsete tehnoloogiate kasutusele võtmiseks.

„Eesti on alates 1995. aastast ÜRO missioonidele panustanud rohkem kui 1300 rahuvalvajaga ja oleme valmis edaspidigi panustama ning otsima täiendavaid võimalusi, et tagada riskipiirkondades rahu ja stabiilsus,“ ütles Laanet.

Osalemine ÜRO operatsioonidesse toetab Eesti välis- ja kaitsepoliitilisi eesmärke panustada rahvusvahelise julgeoleku tagamisse. Lisaks MINUSMA-le osalevad Eesti kaitseväelased ÜRO missioonidest veel ka UNIFIL-is ja UNTSO-s.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee