Sa oled siin

Kaitseminister Luik lõpetas 42. kõrgemad riigikaitsekursused

17. Oktoober 2020 - 8:56
Kaitseminister Luik lõpetas 42. kõrgemad riigikaitsekursused
Kaitseminister Luik lõpetas 42. kõrgemad riigikaitsekursused

Kaitseminister Jüri Luik lõpetas kõnega 42. kõrgemad riigikaitsekursused ning andis üle lõputunnistused rõhutades iga lõpetanu olulisust riigikaitse tagamisel.

Kaitseminister Jüri Luik märkis oma kõnes, et kokku on kursuse läbinud muljetavaldav hulk huvilisi – ligi 2000 inimest. „Igal vilistlasel on täienenud silmaring, uued kestvad tutvused ning soov panustada rohkem  Eesti kaitsesse ja julgeolekusse,“ ütles Luik.

Luige sõnul on kursuselt kaasavõetav oluline – tajutakse paremini julgeolekukeskkonda. „Eesti on paremini kaitstud, kui kunagi varem, ent meil tuleb olla valvsad ning osata hinnata adekvaatselt idast või mujalt lähtuvaid väljakutseid ja ohte,“ lausus ta. Tihti, rõhutas Luik, on tegu hübriidohtudega, kus vastane proovib jääda allapoole artikkel 5 taset.

Luige sõnul võib tõsine kriisiolukord olla ka mittesõjaline, nagu COVID-19 pandeemia, kus riigikaitsestruktuurid näitasid, et nad on valmis  koheselt abistama inimesi, haiglaid ning piirivalve- ja politseijõude.

„Ressurssidest rääkides tuleb arvestada, et iseseisvus ja kaitse on kallid, sõna mõlemas tähenduses,“ sedastas Luik. Ta lisas, et kaks protsenti Eesti majanduse sisekoguproduktist investeeritakse targalt reaalsetesse ja ülimalt vajalikkesse kaitsevõimetesse.

Viimasena rõhutas kaitseminister Luik liitlasi. „Ükski riik ei ole liitlasteta edukas,“ märkis ta ja lisas, et Eesti jaoks on Euroopa Liidu ja NATO liitlased elulise tähtsusega. “Kõige olulisem on igas olukorras säilitada liitlaste vaheline üksmeel, lõhed liitlaste vahel on meie julgeolekule ülimalt ohtlikud,” ütles Luik.

Kõrgemate riigikaitsekursuste eesmärk on tutvustada poliitikutele, kõrgematele riigiametnikele ja kaitseväelastele, majandus- ja arvamusliidritele, kultuuri- ja haridustegelastele, ajakirjanikele, kolmandale sektorile ning  kogu ühiskonnale Eesti julgeoleku-, välis- ja kaitsepoliitikat ning riigikaitse laiapõhjalist käsitlust; suurendada koostööd ning ühiskondlikku sidusust riigi kaitse  valdkonnas. Neid korraldab Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus.

Fotod

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee