Sa oled siin

Kaitseminister Pevkur Põhjala Grupi kohtumisel: Ukraina võit tugevdab meie kõigi julgeolekut

22. Mai 2023 - 19:40
Kaitseminister Pevkur Põhjala Grupi kohtumisel. Foto: Poola kaitseministeerium
Kaitseminister Pevkur Põhjala Grupi kohtumisel. Foto: Poola kaitseministeerium

Täna Poolas Legionowos Põhjala Grupi kaitseministrite kohtumisel osalenud kaitseminister Hanno Pevkur rõhutas, et Venemaa on võimeline meie piirkonnas taastama enda sõjaeelse seisukorra loetud aastatega, mistõttu on tähtis Ukraina järjepidev ning jõuline toetamine, sest Ukraina võit tugevdab meie kõigi julgeolekut.

„Venemaa Föderatsioon seab avalikult kahtluse alla Balti riikide legitiimsust ja territoriaalset terviklikkust ning püüab järjekindlalt hübriidsõja vahenditega meie ühiskondi lõhestada,“ sõnas kaitseminister Pevkur.

„Venemaa okupeerib Ukraina territooriumist endiselt 18% ehk 110 000 ruutkilomeetrit. Lääne sõjaline abi Ukrainale peab jätkuma, me suudame seda abi anda. Euroopa Liit on kulutanud 44 korda rohkem pandeemiajärgsetele taastamismeetmetele ja 34 korda rohkem energiakriisi leevendamiseks kui on antud vahendeid sõja võitmiseks,“ jätkas Pevkur.

Põhjala Grupi kohtumisel keskenduti Kirde-Euroopa julgeolekuohtudele ja eelseisva NATO Vilniuse tippkohtumise seisukohtadele. Liikmesriigid olid ühisel seisukohal, et Ukraina edasine sõjaline abistamine võitluses Venemaa ebaseadusliku ja jõhkra agressiooni vastu on ülioluline. Samuti nõustusid kaitseministrid, et Vilniuse tippkohtumise peamine eesmärk on suurendada regiooni julgeolekut heidutuse ja kaitse edasise tugevdamise kaudu.

„Suuremad kaitsekulutused ja targalt tehtud kaitseinvesteeringud aitavad tagada meile vajalikud võimed ja varud. 2% SKT-st kaitsekulutustele võiks saada NATO liikmesriikidele lähiaja kohustuseks, kuid me peame seadma sihi, et NATO liikmesriikide kaitsekulutused oleksid 2030. aastaks tõusnud vähemalt 2,5%-le“, märkis kaitseminister Hanno Pevkur.

Põhjala Grupp (Northern Group) on kaitsekoostöö formaat, mis ühendab 12 Lääne- ning Põhjamere riiki - Eesti, Holland, Island, Leedu, Läti, Norra, Poola, Rootsi, Saksamaa, Soome, Taani ning Ühendkuningriik. Põhjala Grupi peamine fookus on Põhja-Euroopa ja Arktika regionaalsel julgeolekuolukorral, formaat loodi 2010. aastal Ühendkuningriigi eestvedamisel. Selle aasta esimeses pooles on eesistuja Poola, aasta teises pooles veab koostööformaati Rootsi.

Fotod: https://flic.kr/s/aHBqjAEHmp

Lisainfo: [email protected]