Sa oled siin

Laanet: Eesti on valmis jätkama sõjalistel missioonidel Sahelis

14. Juuli 2021 - 11:35
Eile kohtus Pariisis viibiv kaitseminister Kalle Laanet oma kolleegidega riikidest, mis osalevad Malis operatsiooni Barkhane’i sihtüksuse Takuba tegevustes.
Eile kohtus Pariisis viibiv kaitseminister Kalle Laanet oma kolleegidega riikidest, mis osalevad Malis operatsiooni Barkhane’i sihtüksuse Takuba tegevustes.

Eile kohtus Pariisis viibiv kaitseminister Kalle Laanet oma kolleegidega riikidest, mis osalevad Malis operatsiooni Barkhane’i sihtüksuse Takuba tegevustes. Kohtumisel arutati Saheli piirkonna terrorismivastase võitluse tuleviku üle. Täna võtab kaitseminister Laanet oma visiidi raames osa ka Prantsusmaa rahvuspüha pidustustest.

„Ühine nõupidamine oli vajalik, sest Prantsusmaa, kelle missioonidel Eesti aktiivselt osaleb, on ümberkorraldamas oma sõjalisi tegevusi Saheli piirkonnas. Et saavutada ühtne arusaam tehtava koostöö tulevikust, peame oma partneritega asjad selgeks rääkima,“ ütles Laanet.

Laanet tõdes, et hetkel veel on vara öelda, kuidas Eesti planeeritavate muudatuste valguses edasi tegutseb. „Peame peetud arutluse põhjal olukorra üle hindama. Saan siiski kinnitada, et Eesti on Malis tehtava koostööga rahul ning võimalusel oleme valmis selles edaspidigi osalema,“ täiendas Laanet.

Kohtumisel toonitati, et Malis toimuvaid poliitilisi arenguid jälgitakse tähelepanelikut, et tagada riigis valitseva üleminekuaja korrapärane lõpetamine ning stabiilsuse säilimine. „Poliitiline olukord on Malis jätkuvalt habras ning selle tugevdamiseks on tarvis astuda olulisi samme,“ täpsustas Laanet.

„On lootustandev, et Mali president on kinnitanud rahvusvahelise üldsuse poolt taotletud lepetest kinni pidamist, sh valimiste korraldamist veebruaris 2022 ja riigivõimu üleandmist tsiviilvalitsusele,“ lisas Laanet.

Eesti Kaitseväel on Mali julgeoleku tagamisel oluline roll – seal asub Eesti suurim rahvusvaheline sõjaline panus. Barkhane’i operatsioonil osaleb jalaväeüksus koos toetuselemendiga ja staabiohvitseridega ning Takuba sihtüksuses tegutsevad Kaitseväe erioperaatorid. Mõlemad operatsioonid on Prantsusmaa poolt juhitud ning need tegutsevad Malis EL-i EUTM-i ja ÜRO MINUSMA missioonide kõrval, kuhu Eesti samuti kaitseväelastega panustab.

Kaitseminister Laanet osaleb ka Prantsusmaa rahvuspäeva puhul peetaval paraadil. Prantsuse üksuste kõrval marsivad seal Eesti esindajatena Malis teeninud Erioperatsioonide Väejuhatuse kaitseväelased, kes eilsel kohtumisel kinnitasid kaitseministrile Mali operatsioonidelt saadud kogemuste tähtsust.

Täna tähistatav Prantsusmaa rahvuspüha ehk Bastille’i päev sai oma nime samanimelise kindluse vallutamise järgi. 1789. aasta 14. juulil aset leidnud sündmust loetakse Prantsuse revolutsiooni alguseks, mis viis kuningavõimu kukutamise ning vabariigi väljakuulutamiseni. Bastille’i kindlus sümboliseeris tollases ühiskonnas kuningavõimu, despootlikust ja ebavõrdsust.

Foto: https://flic.kr/p/2mb97qP

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee