Sa oled siin

Laanet: NATO peab keskenduma kollektiivkaitse tagamisele

2. Juuni 2021 - 13:05
Foto: NATO
Foto: NATO

Kaitseminister Kalle Laanet osales eile õhtul videosilla vahendusel NATO kaitseministrite kohtumisel, kus sel korral keskenduti juunis Brüsselis aset leidva NATO tippkohtumise ettevalmistusele. Lisaks arutati julgeolekukeskkonnaga seotud arenguid, keskendudes Venemaa tegevusele Ukraina piiridel ning Valgevenega seotud viimastele arengutele. Kaitseministrid tõdesid videokohtumisel, et julgeolekukeskkond on muutunud vähem turvalisemaks, mistõttu on äärmiselt oluline, et NATO jätkaks kaitse- ja heidutushoiaku tugevdamist läbi Euro-Atlandi kaitse- ja heidutuskontseptsiooni elluviimise.

„Eesti jaoks on eelseisva tippkohtumise valguses oluline rõhutada, et Venemaa on Alliansi jaoks endiselt suurim sõjaline oht. Venemaa poliitilised eesmärgid ja sõjaline tegevus NATO piiridel ning naaberriikide vastu ohustab Euro-Atlantilist julgeolekut. Strateegilises vaates peab NATO keskenduma eelkõige kollektiivkaitse tagamisele,“ ütles kaitseminister Kalle Laanet.

Vähem kui kahe nädala pärast Brüsselis NATO peakorteris toimuva NATO tippkohumise keskseks teemaks saab Alliansi kohanemine muutunud julgeolekuolukorras ning transatlantilise ühtsuse ülekinnitamine. Tippkohtumisel esitatakse liitlaste riigi- ja valitsusjuhtidele heakskiitmiseks NATO 2030 strateegiline agenda ning seda käsitlev ühiskommünikee, samuti uuendatud NATO küberkaitse poliitika ning ka kerksuse kokkuleppe.

Kaitseminister Laaneti sõnul on oluline, et NATO lähtuks oma tegevustes reaalsest ohupildist ning oleks võimeline reageerima võimalikele ohtudele kiirelt ja otsustavalt. „Lähikuudel analüüsime koos oma liitlastega väga tähelepanelikult ettevalmistusi Vene suurõppuse Zapad 2021 seotud tegevuste osas, samuti on meie põhjaliku tähelepanu all arengud Valgevenes ja Ukraina piiride lähistel,“ lisas Laanet.

NATO kaitseministrid arutasid ka julgeolekuolukorda Afganistanis ning kinnitasid vajadust jätkata toetust Afganistani valitsusele ning tsiviilühiskonnale ka tulevikus.

Kaitseministrite kohtumisele eelnes NATO välisministrite kohtumine. NATO tippkohtumine toimub 14. juunil Brüsselis.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee