Sa oled siin

Laanet: Ühendekspeditsioonivägi tugevdab Balti riikide ja Euroopa julgeolekut

29. Aprill 2021 - 7:32
Fotol hetk Ühendekspeditsiooniväe (JEF) meredessandilt Salmistul.
Fotol hetk Ühendekspeditsiooniväe (JEF) meredessandilt Salmistul.

Kaitseminister Kalle Laanet osales Ühendekspeditsiooniväe (Joint Expeditionary Force) kaitseministrite videokohtumisel, kus Suurbritannia kaitseminister Ben Wallace tutvustas Brexiti-järgset julgeoleku- ja välispoliitika ülevaadet (Integrated Review) ning kaitseministrid arutasid ka Ukraina piiridel Venemaa survestamistegevusest tekkinud olukorda.

„Ühendekspeditsiooniväel on oluline osa Läänemere regiooni ja laiemalt ka Euroopa julgeoleku tugevdamises. Ühendekspeditsiooniväe esmane roll kriisiolukorras on operatiivne väesiire ning heidutus. Selle jaoks on vaja harjutada osalejariikide sujuvat koostegutsemist, mida me ka sellesügisesel õppusel Joint Protector saame teha,“ sõnas kaitseminister Laanet.

Ühendekspeditsiooniväe kaitseministrid märkisid ka, et Läänemerel märtsis toimunud ühine mereväe operatsioon Expone tugevdas heidutust ning näitas vajadust sarnaste operatsioonide järele ka tulevikus.

Järgmine Ühendekspeditsiooniväe kaitseministrite kohtumine on kavandatud toimuma selle aasta juunis Helsingis.

Ühendekspeditsioonivägi on Suurbritannia poolt algatatud ja juhitav tahtekoalitsioon, kuhu lisaks Suurbritanniale kuuluvad Eesti, Holland, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome, Taani. Käesoleva aasta aprillis liitus koalitsiooniga ka Island.

Koalitsiooni fookusalad on Läänemere piirkond, Kaug-Põhi (High North) ja Põhja-Atlandi piirkond. Ühendekspeditsiooniväe aktiveerimisel tagab Suurbritannia vajaminevad juhtimis- ja väeelemendid, mida liikmesriigid täiendavad oma võimetega.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee