Sa oled siin

Laanet võõrustas Albaania kaitseministrit

3. Juuni 2021 - 20:12
Laanet võõrustas Albaania kaitseministrit
Laanet võõrustas Albaania kaitseministrit

Täna kaitseministeeriumis toimunud kohtumisel arutasid kaitseminister Kalle Laanet ja tema Albaania ametivend Niko Pelesh võimalusi, kuidas edendada riikidevahelist kaitsekoostööd eelkõige sõjalise hariduse vallas. Samuti räägiti kõnelustel ka julgeolekuolukorrast Eesti naabruses ning Lääne-Balkanil ning käsitleti eesootava NATO tippkohtumise teemasid.

„Albaania kaitseväelaste aktiivne osalus Lätis asuvas NATO lahingugrupis tõestab, et Albaania mõistab meie regiooni julgeolekuohte hästi ning samuti väljendab see tugevat soovi panustada kollektiivkaitsesse, milles peitubki NATO jõud,“ ütles Laanet.

Ministrid arutasid kohtumisel koostöö suurendamise võimalusi. “Tervitame Albaania huvi meie oskusteabe vastu – oleme valmis oma NATO liitlasele jagama teadmisi valdkondades, kus Eesti on tugev,” lisas Laanet.

Kuigi kaks riiki on kaitsekoostööd teinud sõjalise hariduse alal – paljud Albaania kaitseväelased on õppinud Tartus tegutsevas Balti Kaitsekolledžis – on ministrite hinnangul võimalik selles valdkonnas rohkem sügavuti minna. „Albaania kaitseväelased on alati Eestisse oodatud nii õppima kui ka õpetama,“ lisas Laanet.

Kaitseministrid tõdesid, et hoolimata geograafilisest kaugusest, on liitlasriikidel sarnaseid julgeolekualaseid väljakutseid. „Eelseisval NATO tippkohtumisel tuleb rõhutada, et Venemaa on endiselt suurim sõjaline oht Alliansile,“ ütles kaitseminister Laanet, kes lisas, et Eesti jälgib tähelepanelikult arenguid Valgevenes, Ukraina lähistel ja ka Vene suurõppuse Zapad 2021 eel ning ajal.

Minister Laanet rõhutas, et NATO tippkohtumisel on oluline heaks kiita uuendatud heidutus- ja kaitsehoiaku plaanid ning vastu võtta otsused, mis NATO väestruktuuri ajakohastavad. „Peame reageerima muutustele, mis kaitse- ja heidutustegevusi mõjutavad, et NATO kollektiivkaitse põhimõte oleks maksimaalselt efektiivne, tuleb ajaga kaasas käia,“ ütles Laanet.

Nii Eesti kui Albaania teevad aktiivset kaitsealast koostööd Ameerika Ühendriikidega. Näiteks hiljuti toimusid mõlemas riigis USA eestvedamisel omavahel koordineeritud õppused, mis olid osa õppusteseeriast Defender-Europe 2021.

Albaania kaitseministri visiit hõlmas ka tutvumist Balti Kaitsekolledžiga.

Homme sõidab Pelesh koos oma delegatsiooniga Lätti, et külastada Ādažis NATO lahingugrupi koosseisus teenivaid Albaania kaitseväelasi.

Pildid: https://flic.kr/s/aHsmVxuBEC

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee