Sa oled siin

NATO nädalal saab üle Eesti näha liitlassõdureid ja tehnikat

28. Märts 2024 - 14:18
Lahingumasin Warrior
Lahingumasin Warrior

Sel aastal (29. märtsil) möödub 20 aastat Eesti liitumisest NATOga, samuti tähistab allianss (4. aprillil) oma 75. aastapäeva, mille puhul saab üle Eesti aset leidvatel kogukonnapäevadel tutvuda liitlassõdurite ja nende tehnikaga, maitsta Briti välikokkade pakutavat ja näha mis on sõduri seljakotis. NATO kogukonnapäevad saavad neljapäeval alguse Jõhvist, pühapäeval on liitlased kohal Sillamäel.

„NATO seisab kindlalt rahu ja ühiste väärtuste eest ning meie oleme osa sellest olnud 20 aastat. Tänane NATO on tugevam kui kunagi varem. See tugevus ei tulene ühestki üksikust riigist, vaid 32 riigi ühisest panusest ja solidaarsusest,“ ütles Eestis paikneva NATO staabielemendi ülem mereväekapten Peeter Ivask.

Kogukonnapäevadel saab lisaks liitlaste tehnikale näha kaitseväe ja Kaitseliidu varustust. Suurematest masinatest on kohal tank Challenger, lahingumasin Warrior, mitmikraketiheitja M270, soomustransportöörid Griffon ja Sisu ning Ühendriikide raketisüsteem HIMARS. Lisaks saab uudistada kergveokit HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) ja kaitseväe meditsiiniautot. Oma varustust näitavad kaitseväe meedikud. Relvastusest saab tutvuda tankitõrjerelvadega Carl Gustaf ja Spike ning Eesti kaitseväe isikuvarustusega.

Muusikat mängib Briti maaväe orkester Pipes and Drums, maitsta saab Briti välikokkade pakutavat ja näha, mis on kaitseväe toidupakkides. Samuti on võimalik osa võtta liikumis- ja nuputamismängudest ning tutvuda NATO staabielemendi, Kaitseliidu ja noorteorganisatsioonide tegevusega.

Kogukonnapäevad algavad kell 14 ja lõpevad kell 18:

  • neljapäeval, 28. märtsil Jõhvis Muusikaväljakul
  • pühapäeval,  31. märtsil Sillamäel Spordikompleksi Kalev juures
  • esmaspäeval, 1. aprillil Tartus Raekoja platsil
  • teisipäeval, 2. aprillil Võrus Seminari väljakul
  • kolmapäeval, 3. aprillil Pärnus Iseseisvuse väljakul
  • neljapäeval, 4. aprillil Tallinnas Stroomi rannapargis

Üritusesarja korraldab kaitseministeerium koos Eestis paiknevate liitlasüksuste, NATO staabielemendi NFIU, kaitseväe ja Kaitseliiduga. Tehnika võib asukohtades erineda.