Sa oled siin

Pevkur arutas ELi volinikuga Ukraina sõjalist abistamist ja „miljoni mürsu“ hetkeseisu

5. September 2023 - 15:16

Kaitseminister Hanno Pevkur kohtus täna Tallinnas Euroopa Komisjoni siseturu voliniku Thierry Bretoniga, et arutada Euroopa kaitsevõime tugevdamist ja Ukraina sõjalist abistamist.

„Ukraina toetamiseks ja meie enda kaitsevõime tõstmiseks on vaja Euroopa kaitsetööstust tugevdada. Euroopa Liidu liikmesriigid on Euroopa rahurahastu kaudu Ukrainat toetanud 4,6 miljardi euroga, kuid see on ELi sisemajanduse aastasest kogutoodangust ehk 16 triljonist eurost ainult umbes 0,03% – Euroopa saab teha ja peab tegema palju rohkem nii Ukraina kui ka enda kaitse heaks. Mul on hea meel, et volinik Breton on meiega väga sarnastel seisukohtadel ja nii kaitsevaldkonnale lisaraha leidmisel kui erinevate konkreetsete algatustega oleme selgelt ühes paadis,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur. 

Kaitseminister Pevkur ja volinik Breton arutasid ka Euroopa Liidu liikmesriikide vahel kevadel kokku lepitud miljoni mürsu algatust. „Järgmise aasta märtsiks peavad ELi liikmesriigid Ukrainale andma üle laskemoona initsiatiivi kaudu lubatud miljon mürsku. Oleme kõik koos saatnud Ukrainasse veerandi lubatust, aga tempo tõstmiseks tuleb nüüd otsida uusi viise, et selle algatuse täitmine tagada. Positiivne oli kuulda, et Thierry surub tugevasti Eesti alustatud initsiatiivi miljoni mürsu saatmiseks Ukrainasse,“ selgitas kaitseminister Pevkur. „Eesti hinnangul tuleks kasutada nii olemasolevaid liikmesriikide varusid, vananenud moona taastamist, kui ka ühishankeid. Samas ei peaks me välistama ka muid võimalusi, nagu näiteks kolmandatest riikidest moona hankimist,“ lisas Pevkur. 

Euroopa Liidu liikmesriigid on andnud sõjalist abi Ukrainale kokku ligikaudu 15 miljardi euro väärtuses. Juunis kinnitas ELi välisasjade nõukogu Euroopa rahurahastu 3,5 miljardi euro suuruse lisarahastuse. Lisaks on Euroopa Liidu välisteenistus (EEAS) välja tulnud ettepanekuga luua Euroopa rahurahastusse Ukraina sõjaliseks toetamiseks aastateks 2024-2027 eraldiseisva instrumendi 20 miljardi euro väärtuses, mis kindlustaks Ukraina sõjaliseks toetuseks iga-aastaselt 5 miljardit eurot. Praegused rahurahastu vahendid Ukraina toetuseks ammenduvad käesoleva aasta septembris.

Lisainfo: [email protected]

Fotod:  Kaitseministeerium | Flickr