Täna Brüsselis toimunud ELi kaitseministrite kohtumisel arutasid liikmesriigid kriitilise taristu kerksust, kaitsetööstuse rahastust ja Ukraina toetust.
„Oleme täna olukorras, kus on vaja teha reaalseid otsuseid, mitte arutada, et vajame otsuseid. Oma tegevusega Eestis oleme näidanud teed – eelmisel reedel avasime kiirendatud hankeprotsessi 155mm mürskude ostmiseks 280 miljoni euro eest. Järgmise nelja aasta jooksul hangime laskemoona pea 30% väärtuses kaitse-eelarvest. See on selge sõnum kaitsetööstusele: andke julgelt tootmisele kiirem käik sisse,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.
Kaitseministrid said ka ülevaate Ukrainale miljoni mürsu saatmise algatuse seisust. „Me ei ole suutnud vastata nendele ootustele, mis kevadel seati. Kui liikmesriikidel ei ole valmisolekut ladudest anda ega võimekust toota, peame moona taastama ja hankima kolmandatest riikidest. Aegunud moon ei tohi minna raisku. Ukrainal ei ole aega oodata. Eesti on oma panuse varudest andnud ja on valmis andma veelgi,“ ütles kaitseminister Pevkur. „Samas on Euroopa sõjalise abi missioon Ukraina relvajõudude väljaõppeks siiani oma eesmärke tõhusalt täitnud. Kuid olgugi, et eesmärgid on täidetud, on siingi ruumi veel edasi minna ja väljaõpet suurendada,“ lisas Pevkur.
Kohtumisel osalenud NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga arutasid kaitseministrid kriitilise taristu kaitsmist. „Intsidendid näitavad, et kriitiline merealune taristu on haavatav. Edasiste rünnakute heidutamiseks ja suurema julgeoleku tagamiseks on vajalik suurenda olukorra teadlikkust ning siin on võimalus ELi ja NATO koostööks,“ selgitas kaitseminister Hanno Pevkur.
Kaitseministrid kiitsid kohtumisel heaks ühisavalduse, mis tõstab esile vajadust soodustada Euroopa tootmisvõimekusi ja tugevdada Euroopa kaitsealast tehnoloogilist ja tööstuslikku baasi. „Toetasime ühisavaldust, mis toob välja kaitsetööstuse rahastamise kitsaskohad ja nende võimalikud lahendamise variandid. Teisisõnu, lahendusi kuidas anda kaitsetööstusele suuremad võimalused pankade kaudu finantseerida praegu vajalikke investeeringuid, mis aitaks kiiremini tootmisvõimekusi tõsta,“ selgitas kaitseminister.
Lisainfo: [email protected]
Fotod: EL kaitseministrite kohtumine (14.11.2023) | Flickr