Sa oled siin

Pevkur Kanadas: erinevad kriisid ei saa varjutada Venemaa barbaarseid sõjakuritegusid

19. November 2023 - 15:04
Kaitseminister Hanno Pevkur Halifaxi rahvusvahelisel julgeolekufoorumil paneeldiskussioonis.
Kaitseminister Hanno Pevkur Halifaxi rahvusvahelisel julgeolekufoorumil paneeldiskussioonis.

17. ja 18. novembril osales kaitseminister Hanno Pevkur Kanadas kõrgetasemelisel Halifaxi rahvusvahelisel julgeolekufoorumil, kus astus kõnelejana üles kahel paneelarutelul ja mille veerel kohtus koos kaitseväe juhataja kindral Martin Heremiga Kanada kaitseministri Bill Blairi ja Kanada kaitseväe juhataja kindral Wayne Eyre’iga. Samuti kohtus kaitseminister Pevkur Kosovo kaitseministri Ejup Maqedonciga ning Ukraina asekaitseministri Kateryna Chernohorenkoga.

„Kanada panus Balti regiooni julgeolekusse on tugev ja oluline. Nagu Ühendkuningriik meil, on Kanada Lätis asuva NATO lahingugrupi raamriik ja töötab kohalolu tugevdamise suunas. Eestil on Kanadaga hea koostöö regionaalsetes kaitseküsimustes, aga ka näiteks NATO innovatsioonikiirendi DIANA arendamisel. Lisaks oleme ka vaadetelt Ukraina abistamise osas ühel meelel – erinevad kriisid ei saa varjutada Venemaa barbaarseid sõjakuritegusid ning hajutada meie valvsust, tähelepanu ja pingutust Ukraina toetamisel,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur. 

Kosovo kaitseministriga arutati stabiilsuse tagamise võimalusi Lääne-Balkani regioonis. Ukraina asekaitseministriga olid jutuks Ukraina vajadused ja Eesti jätkuv toetus nende adresseerimisel, muuhulgas läbi Eesti ja Luksemburgi juhitava IT-koalitsiooni.

Kaitseminister Pevkuri osalusega paneelaruteludest esimene käsitles USA globaalset juhtrolli ning teine innovatsiooni olulisust Ukraina võidule abistamisel ja NATO tugevdamisel.

„Venemaa siht Ukraina alistada püsib muutumatuna. Ent Ukraina võidul on kandev roll Euro-Atlandi julgeolekukeskkonna kujundamisel aastakümneteks, mistõttu peame jätkama Ukraina igakülgse ja vankumatu toetamisega suurimas võimalikus mahus. Ukraina toetajate kätes on kümneid kordi suurem poliitiline, majanduslik ja sõjaline võim kui Venemaal – seda õigesti rakendades saame agressorist jagu,“ ütles kaitseminister Pevkur.

Oma sõnumites rõhutas kaitseminister ka vajadust investeerida NATO kaitsesse nii vägede, sõjaliste võimete, varude kui kaitsetööstuse võimekuse näol. „Kui selleks vajadus tekib, peame alliansi kaitsele asuma sõltumata sellest, kas oleme valmis või mitte – kuid viimasel juhul oleme sunnitud maksma lahingväljal märksa kõrgemat hinda. Seda riski maandavad kõige vajalikuga varustatud, rakendatavad ja läbi harjutatud kaitseplaanid ning kõrge kaitsevalmidus, mis omakorda on tagatavad ainult alliansiüleselt kasvavate kaitseinvesteeringute kaudu. Eesti näitab väga head eeskuju,“ sõnas Pevkur.

Lisaks kohtus kaitseminister mõttekodade ja ettevõtete esindajatega.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseminister Pevkuri visiit Kanadasse (17.-18.11.2023) | Flickr