Sa oled siin

Pevkur kohtumisel uue Soome kaitseministriga: Soome NATOga liitumine tähendab uut ajastut

16. Jaanuar 2023 - 17:10

Täna Tallinnas kohtumisel Soome kaitseministri Mikko Savolaga arutas kaitseminister Hanno Pevkur Soome NATOga ühinemist, täiendava sõjalise abi saatmist Ukrainale ja kahepoolset kaitsekoostööd.

„Elame ajaloolisel hetkel – Soome ühinemine NATOga toob endaga kaasa uue ajastu, mitte ainult Läänemere piirkonna, vaid ka meie kahepoolse kaitsekoostöö jaoks. Soome ja Rootsi ühinemine NATOga suurendab meie piirkonna julgeolekut märkimisväärselt, samas see pole võluvits, mis lahendaks kõik meie piirkonna julgeoleku väljakutsed. Teisisõnu, see on alles algus ja kuigi meie kaitsekoostöö Soomega on olnud juba tugev, liigub see põhjanaabrite NATOga liitumise järel järgmisele tasandile,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Kaitseministrid arutasid ka Ukrainale täiendava abi saatmist. Ukraina abistamise kontaktgrupp, kuhu kuuluvad ka Eesti ja Soome, kohtub sel reedel Saksamaal Ramsteinis. „Nii Eesti kui Soome on ette valmistamas uut abipaketti ja oli hea meel kuulda, et oleme Ukraina abistamise teemal ühel meelel - järgmine pakett abi Ukrainale peab olema võimalikult tugev ja andma neile sellist abi, mida neil praegu kõige rohkem vaja on,“ lisas kaitseminister Pevkur.

Soome on Ukrainat toetanud 11 abipaketi kaudu 300 miljoni euroga, millest sõjalise abi koguväärtus on olnud 190 miljonit eurot. Eesti antud sõjalise abi taasteväärtus on rohkem kui 257 miljonit eurot.

Lisaks arutasid kaitseministrid kahepoolseid võimalusi koostööks kaitsetööstuses ja Eestisse loodava diviisi struktuuri raames.

Minister Mikko Savola astus ametisse selle aasta 5. jaanuaril. Ta oli Soome parlamendis Eesti-Soome sõprusrühma esimees ja on Soome Keskerakonna liige.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseministeerium | Flickr