Sa oled siin

Pevkur Londonis: Eesti kaitsetööstusettevõtted näitavad end konkurentsivõimeliste partneritena

14. September 2023 - 9:24

Kaitseminister Hanno Pevkur viibis 11-13 september visiidil Londonis, et kohtuda Ühendkuningriigi relvajõudude ministri James Heappey’ga ja toetada Eesti kaitsetööstust rahvusvahelisel kaitsetööstusmessil DSEI ning külastada NATO DIANA peakorterit.

Pevkuri kohtumisel James Heappeyga arutasid ministrid nii Ukraina olukorda kui kahepoolset koostööd. “Kuigi kaitseminister just vahetus, kinnitas relvajõudude minister, et koostöö Eestiga jätkub planeeritult. Sama kinnitas ka varikaitseminister John Healey, kelle jaoks on äärmiselt oluline, et britid täidaksid omale võetud kohustusi nii Eesti kui NATO kaitse tagamisel,” ütles Pevkur.

Kaitsetööstusmessi DSEI külastades märkis kaitseminister, et Euroopa Kaitsefond on avanud kaitsetööstuse arengu jaoks täiesti uued võimalused ja rõõm on näha, et Eesti ettevõtted näitavad rahvusvaheliselt end konkurentsivõimeliste partneritena. “Kaitsekoostöö projektid mitte ainult ei anna juurde meie julgeolekuvõimekusele vaid ka tihendavad piiriüleseid sidemeid nii Euroopa sees kui väljaspool Euroopat,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Kaitseministeerium ja kaitsevägi toetavad ettevõtteid innovaatiliste ja kõrgtehnoloogiliste lahenduste arendamisel ja testimisel. Eesti ettevõtete tugevused on eelkõige militaarrobootika, autonoomsed süsteemid, küberkaitse, seirelahendused ja tehisintellekti rakendused, lisaks muud kaitsevaldkonna materjalid ja teenused.

NATO DIANA innovatsioonikiirendi eesmärk on toetada süvatehnoloogia ettevõtteid, mis tooks Alliansi julgeoleku ja kaitse huvides kokku liitlaste tugevused uute ja murranguliste tehnoloogiate arendamisel ja kasutusse võtmisel. DIANA peakorter asub Londonis ja peakorteri harud Tallinnas ja Halifaxis, Kanadas.

„Tänasin DIANA peadirektorit, prof. Deeph Chanat ja tema meeskonda hea koostöö eest, mille tulemusena saame juba järgmisel aastal näha tehnoloogiaeksperte Tallinnas DIANA peakorteri harus. Meil on põhjust olla uhked Eesti ettevõtete osaluse üle – nende tase on kõrge,“ ütles kaitseminister Pevkur.

DSEI messil osalesid Eesti paviljonis väljapanekutega 14 Eesti ettevõtet, kelle viis messile EASi ja KredExi ühendasutus: Marduk Technologies, GScan, Nordic Armoury, Cybernetica, Milectria Est, Threod Systems, Samelin, SensusQ, Toci, Vegvisir, Terramil, Bristol Trust, Milrem Robotics, CybExer Technologies ning Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liit. 

Lisaks kohtus minister Pevkur visiidi käigus Suurbritannia leibori varikaitseminister John Healeyga, et arutada UK ja Eesti kaitsekoostöö tulevikku.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseministeerium | Flickr