Sa oled siin

Pevkur NATO tippkohtumisel: Heakskiidetud kaitseplaanid ja Rootsi liitumine tugevdavad märkimisväärselt Eesti kaitset

11. Juuli 2023 - 18:01

Täna Vilniuses alanud NATO tippkohtumine on kulgenud Eesti vaatest vägagi positiivselt. „Uued kaitseplaanid on heaks kiidetud, Rootsi on kohe saamas NATO täisliikmeks ja Ukraina tulevikutee NATOsse sai selgema suuna. Need sõjalised plaanid panevad paika NATO kollektiivkaitse tegevused kõigis sõjapidamise domeenides – maal, õhus, vees, kosmoses ja küberruumis. Samuti käsitlevad need tegevusi konflikti eri faasides – rahuajal, kriisis korral ja sõjaolukorras“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

„Arutasime juba ka järgmisi samme, et tagada nende plaanide rakendatavus: näiteks sõjalise juhtimise tugevdamist, vägede ja võimete arendamist, kuid loomulikult ka selleks vajaminevaid kaitseinvesteeringuid ning kaitsetööstuse võimekuse suurendamist,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

„Kaitseministrite formaadis andis ülevaate NATO vägede ülemjuhataja kindral Cavoli, kes koostöös liikmesriikide kaitsevägedega on välja töötanud plaanid, mis vastavad praegusele julgeolekuolukorrale. NATO väed on tugevamad kui aasta tagasi ja samuti on meil edasiarenduste suhtes ühiselt selge siht silme ees,“ lisas kaitseminister Pevkur.

Lisaks allkirjastasid tippkohtumisel kolme Balti riigi kaitseministrid ühisdeklaratsiooni õhukaitse teemadel, et hiljuti NATO kaitseministrite kohtumisel vastuvõetud õhukaitse rotatsioonilise mudeli rakendamise suunas edasi liikuda. „Balti riikidel on juba varasemalt omavahelise koostöö tulemusel loodud NATO lennukitele õppusteks vajalikud riikide vahel ühendatud harjutusalad. Balti riigid on valmis koheselt uut mudelit rakendama ja võõrustama liitlaste õhukaitseüksusi. Seda me ka ühiselt selles deklaratsioonis väljendasime,“ selgitas kaitseminister Pevkur.

Homme on kaitseminister Pevkuril lisaks NATO formaatidele kavas ka kahepoolne kohtumine Briti kaitseminister Ben Wallace´iga, et allkirjastada ühisavaldus ning leppida kokku jätkutegevused tulenevalt regionaalsete kaitseplaanide kinnitamisest.

Lisainfo: [email protected]

Ühisdeklaratsiooni tekst inglise keeles: Kolme Balti riigi kaitseministrite ühisdeklaratsioon (314.95 KB, PDF)

Foto