Sa oled siin

Saksamaa ja Eesti kaitsealane koostöö sai uued teetähised

20. Juuli 2021 - 9:23
Kaitseminister Kalle Laanet ja Saksamaa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer. Foto: Saksamaa relvajõud (Bundeswehr/Sebastian Wilke)
Kaitseminister Kalle Laanet ja Saksamaa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer. Foto: Saksamaa relvajõud (Bundeswehr/Sebastian Wilke)
Kaitseminister Kalle Laanet viibib kahepäevasel töövisiidil Saksamaal, kus ta kohtus Saksamaa kaitseministri Annegret Kramp-Karrenbaueriga, kellega kinnitati häid kahepoolseid suhteid ning leiti, et Eesti ja Saksamaa jagavad sarnaseid vaateid kaitse- ja julgeolekupoliitikale. Kohtumisel arutati Läänemere piirkonna julgeolekut, uusi koostöökohti küberkaitses, tehisintellekti valdkonnas ja välismissioonidel, aga ka transatlantilisi suhteid ja Hiina mõju maailmapoliitikale.
 
Kohtumisel avaldas kaitseminister Laanet oma Saksa kolleegile kaastunnet üleujutustes hukkunute pärast. „Olen ääretult kurb, et tulvavetes said kannatada ja hukkusid nii paljud inimesed, hävisid kodud. Bundeswehr osutab kannatada saanud piirkondades hindamatut abi. Loodan, et ühiste pingutuste abil saab elu taas oma tavapärastesse rööbastesse tuua. Eesti on valmis vajadusel abi andma,“ sõnas Kalle Laanet.
 
Laanet tänas Kramp-Karrenbauerit Saksamaa panuse eest Balti õhuturbesse, mis on Läänemere regioonis NATO heidutus- ja kaitsehoiaku parimaid näiteid. „Saksamaa on Eestile tugev liitlane, kes on teinud NATO õhturbemissioonil Baltimaades 14 õhuturbe rotatsiooni, neist 8 Ämarist. Usun, et peatselt on Saksamaa jällegi Eestist Balti õhuruumi turvamas,“ märkis Laanet.
 
Kaitseministrid väljendasid heameelt Eesti-Saksamaa välihaiglate ühisprojekti üle Ukraina sõjameditsiini toetuseks. Selle raames soetab Saksamaa Ukrainale välihaiglad ning Eesti Sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus teeb välihaigla kasutuselevõtuks Ukraina meeskondadele ja instruktoritele baasväljaõpet. Projekt aitab kaasa Eesti-Saksamaa koostöö tihendamisele militaarmeditsiini valdkonnas. Mobiilne välihaigla Role 2 on toodetud Eesti ettevõtte Semetron poolt.
 
Kohtumisel arutati ka küberkaitsealast koostööd. Eesti on huvitatud küberkaitsealastest innovatiivsetest lahendustest ning teadus- ja arendustegevusest koos Saksamaaga. Saksamaa on ka NATO Küberkaitsekoostöö Keskuse ühe asutajariigina osalenud pikaajaliselt keskuse töös. 
 
Kaitseminister Laanet kohtus visiidi raames veel Bundestagi kaitsekomisjoni esimehe asetäitja Karl A. Lamersiga ning Missioonide Väejuhatuse ülema kindralleitnant Erich Pfefferiga. Samuti külastab minister koos Eesti kaitsetööstusettevõtjatega Saksa ettevõtteid KMW (Krauss-Maffei Wegmann), Rheinmetall ning Airbus.